داروهای افزایش قد در بزرگسالان تاثیری دارد ؟

یک فوق‌تخصص ارتوپد گفت: تبلیغاتی که در زمینه افزایش قد بزرگسالان انجام می‌شود تنها جنبه تجاری دارد و داروهای افزایش قد نه تنها هیچ تاثیر مثبتی در افراد بزرگسال ندارد، بلکه می‌تواند تاثیر نامطلوبی نیز به همراه داشته باشد.

محمد رضا اعتمادی با اشاره به این که رشد طولی استخوان‌ها در پسران در 18سالگی و در دختران دو سال پیش از آن متوقف می‌شود، خاطرنشان کرد: داروهای افزایش قد تنها برای کودکانی که رشد قدی آنها کم است، تجویز می‌شود و مصرف آنها باید تحت نظر متخصص غدد باشد تا موجب اختلال در رشد هورمونی کودک نشود.

این فوق‌تخصص ارتوپد با اشاره به این‌ که رژیم‌های سخت غذایی تاثیری بر قد افراد ندارد، اظهار کرد: رژیم‌های نادرست می‌تواند در آینده موجب پوکی استخوان شود و این بیماری با تغییر در شکل استخوان‌های بدن موجب کوتاه شدن قد افراد می‌شود.

اعتمادی اضافه کرد: دیسک‌های بین مهره‌ای که بخش عمده‌ آنها از آب تشکیل شده، در اندازه قد موثر است به همین دلیل قد افراد در صبح یک تا دو سانتی متر بلندتر از شب است.

وی با بیان این‌ که خوردن املاح معدنی تا قبل از 30 سالگی برای تراکم استخوان مفید است، ادامه داد: استفاده از املاح معدنی تا قبل از سن 30 سالگی به استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند اما مصرف این مواد موجب جلوگیری از پوکی استخوان در افرادی که دچار این بیماری هستند، نمی‌شود.

این عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این‌ که استفاده از پله به صورت روزمره مشکلی برای افراد سالم به وجود نمی‌آورد، اظهار کرد: البته باید توجه داشت که استفاده از پله‌ برای افرادی که سابقه زانو درد دارند و دچار نرمی کشکک یا شلی استخوان‌ها هستند موجب نرمی غضروف می‌شود که در بلند مدت اثرات زیانباری بر روی استخوان‌ها دارد.

اعتمادی گفت: تراکم استخوان در افرادی که از دوران کودکی چاق هستند به دلیل زیادی وزن بیشتر است، اما افزایش وزن در بزرگسالی به علت ایجاد اختلال در هورمون‌های بدن، اثرات نامطلوبی بر استخوان‌ها دارد.
 

/ 0 نظر / 39 بازدید